Właśnie dodałem feed Atoma do tego bloga. Nie jest to nic trudnego do zrobienia, ale mnie cieszy.
Jeśli ktoś jeszcze używa takich starożytnych technologii jak czytniki RSS, to proszę bardzo, można subskrybować :) Ten post to głównie test, czy wszystko działa, jak należy (testowałem offline, ale nigdy nic nie wiadomo).
nowy rok, nowa strona
Kilka dni temu witaliśmy nowy rok 2022, a dzisiaj przygotowuję się do opublikowania pełnego rewrite strony domowej staregopc, wraz z nowym (wciąż słabym, ale już znośnym) systemem do pisania blogów i update'ów. No więc, wypadałoby coś napisać dla testu.
Moim planem było przede wszystkim wizualne ulepszenie tej strony. Chyba mi wyszło - przynajmniej moim zdaniem wygląda lepiej niż wcześniej, zarówno na komputerach, jak i na smartfonach. Jako akcenty wybrałem zielony, który bardzo mi się podoba (#1fc727), oraz pomarańczowy, który też jest całkiem w porządku, ale może się jeszcze zmienić (#fca235).
Backend jest od teraz zrobiony w Ruście, a konkretniej w Rocket.rs, zamiast w PHP. Jest bardzo prosty i przynajmniej utrzymywalny, w przeciwieństwie do starego.
Nie wszystko jest jeszcze całkiem gotowe. Mam jeszcze trochę do zrobienia, między innymi:
Możliwość przeglądania strony w języku angielskim
Feed RSS do tego bloga
Light theme...? (Nie wiem, ludzie lubią różne dziwne rzeczy ;)
Umieszczenie gdzieś loga staregopc tak, aby nie przeszkadzało, tylko ładnie wyglądało
I tak, stworzyłem prawdziwe (prawdziwe, czyli to nie spikselizowane zdjęcie) logo dla staregopc. Nie jest to nic specjalnego, ale mi się podoba.
(Jest też mniejsza wersja, którą można zobaczyć w favikonie).
Miałem propozycję, żeby zmienić font na stronie na co innego niż JetBrains Mono (generalnie coś nie-monospace), ale nie jestem tego pewien. Jest on schludny i chyba pasuje do tego stylu strony.
W przyszłości planuję zrobić własny (prosty) system CMS i przerzucić na niego tę stronę oraz moją prywatną stronę, którą obecnie też odświeżam, zarówno pod względem wizualnym, jak i zawartej treści.
To by było na tyle. Możecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami (mailowo, albo jakkolwiek), a także zgłaszać błędy i propozycje na GitLabie.